Zespół Szkół w Niećkowie

Aktualności

26
wrzesień
2017

W dniach 18-22.09.2017 r. dwóch uczniów naszej szkoły, tj. Magda Milanowska i Kamil Cimochowski oraz ośmiu uczniów z pozostałych szkół ponadgimnazjalnych powiatu grajewskiego wzięło udział w wyjeździe do Włoch. Był to główny etap, organizowanego od kilku lat przez Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku, projektu edukacyjnego 'Śladami Bohaterów", którego trasa wiodła przez Czechy i Austrię (łącznie do przebycia było ok.  4 400 kilometrów). Po dotarciu do Włoch uczniowie zwiedzili następujące miejsca: bazylika św. Antoniego w Padwie, klasztor Monte Cassino i cmentarz wojenny, Forum Romanum i bazylika św. Piotra i Pawła w Rzymie, sanktuarium i cmentarz wojenny w Loreto, cmentarz wojenny w Bolonii. Jednak głównym założeniem tegoż wyjazdu było odwiedzenie i oddanie należnej czci polskim żołnierzom, którzy walczyli i polegli w walce z Niemcami na ziemi włoskiej podczas II wojny światowej. Dla wielu z tych żołnierzy Włochy niestety okazały się być  ostatnim przystankiem i domem wiecznego spoczynku na drogowej mapie życia.
Było też wiele okazji do poznania nowych ludzi, podziwiania pięknych krajobrazów i rzecz jasna spróbowania włoskiej kuchni.
 Składam serdeczne podziękowania dla wszystkich instytucji i osób, które wspierają ten jakże potrzebny projekt. Podziękowania należą się również dla uczestników wyjazdu, którzy wykazali się dużą wytrwałością, zdyscyplinowaniem oraz nieprzeciętną wiedzą historyczną.
Koordynator projektu: Dariusz Doliwa

Galeria pod linkiem TUTAJ.